İGS İl Müdürü Tamer Taşpınar: Öncelik, tesisi bulunmayan yerlere hizmet götürmek

tamer taşpınar
İstanbul gibi büyük metropol bir kentin spordan sorumlusu olmak kadar zor bir olay yok! Ama bu işin başında öyle bir isim var ki; senelerini spora vermiş, hem de uluslar arası alanda başarılar kazanmış bir isim…

Evet İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Tamer Taşpınar’dan bahsediyoruz…

Sayın Taşpınar, son derece mütevazi, gerçek anlamda bir sporcu ve de hepsinden önemlisi yaptığı işi zaman zaman aile hayatını bile feda ederek gerçekleştiren kişilerden biri…

Sayın Taşpınar İstanbul’un spor komplekslerine son 7 senedir imza atmış bir kişi. Ama Taşpınar’a bu icraatları sorulduğu zaman her zamanki mütevazi hali ile “Bizler bir ekibiz.  Bu işlerin ilerlemesinden başta İstanbul Valimiz Sayın Muammer Güler ve İl Özel İdaresi’nin büyük katkılarını alıyoruz” diyor…

Sözü daha fazla uzatmadan Sayın Tamer Taşpınar’a bırakıyoruz…

Dünyanın en büyük metropollerin biri olan İstanbul’un bu sene Avrupa Kültür Başkenti olması sebebiyle acaba Spor alanında her hangi bir faaliyet yapılacak mı?

http://dailyteaparty.com/2018/02/01/tulasi-purchase/

Biz zaten her yıl İstanbul olarak, ortalama 50 uluslararası büyük çaplı organizasyona imza atıyoruz. 2010’da da yine 50 civarında uluslararası organizasyonu başarıyla gerçekleştirerek hem ülkemize hem de şehrimize en iyi şekilde hizmet etmenin gayreti içindeyiz.

Senelerden beri sporumuzun gelişmesinde başta Genel Müdürlük olarak bölgelerimize de büyük görevler düşmüş bulunuyor. Bunun için yaklaşık 7-8 seneden beri İstanbul ve çevresine yapılan spor kompleksleri hakkında bilgi verebilir misiniz…

2002 yılına kadar İstanbul’da toplam 69 spor tesisi varken, 2003-2009 yılları arasında ilimize kazandırılan spor tesisleri: (spor salonu: 11, yüzme havuzu: 5, sentetik çim saha: 7, toprak futbol sahası: 6, halı saha: 2, stadyum: 1, semt sahası: 1) olmak üzere toplam 33 spor tesisi ilimizin hizmetine sunulmuştur. Ayrıca, devam etmekte olan birçok projemiz de bulunmaktadır.

Faaliyet  gösterildiği bütün ülkelere büyük kazanç sağlayan Olimpiyatlar için İstanbul hazır mı? Çünkü 2020 senesine adaylığımız söz konusu…

2020 Olimpiyat ve Parolimpik Oyunları için, bugün itibariyle her bakımdan hazır olduğumuz söylenemez. Önemsenmesi gereken eksiklerimiz var. Ancak bunlar, Olimpiyatları aldığımız kesinleştikten itibaren, üstesinden gelinemeyecek sorunlar değil. İstanbul’u sadece sportif tesis ve organizasyon yönünden hazırlamamız yeterli olmayacak; ulaşım, konaklama vs. gibi konuları içine alacak şekilde, bütün altyapısıyla şehri hazır hale getirmek gerekecektir. Spor tesisleri ve organizasyonları açısından şimdiye kadar yaşadığımız uluslararası tecrübeleri de göz önüne aldığımızda, ülke olarak meselenin üstesinden geleceğimize inanıyorum. Belirtmek istediğim bir husus da; şehirlerin önce Olimpiyat ve Parolimpik Oyunları’nı aldığı ve tesisleşmeyi ondan sonra tamamladığıdır. Şimdiye kadar şehirler hep böyle yaptı. Biz de bunu yapabiliriz.

tamer taşpınar

Size göre Olimpiyatların yapılabilmesi için İstanbul’un eksik yönleri nelerdir?

Organizasyon becerisi yönünden bir eksiğimiz yok. UEFA Şampiyonlar Ligi Finali, UEFA Kupası Finali, Formula 1, İstanbul Cup, Moto GP gibi büyük organizasyonlardaki başarı oranımız ve elde ettiğimiz tecrübeler, Olimpiyatlar yönünde bize önemli kazanımlar sağlayacaktır.

Ayrıca önümüzdeki dönemde düzenleyeceğimiz; 46. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, 2010 Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası, 2010 Dünya Ralli Şampiyonası, 2010 Dünya Takımlar Judo Şampiyonası, 2010 Dünya Deniz Küreği Şampiyonası, 2010 Dünya 3 Bant  Bilardo Şampiyonası, 2010 Dünya Halter Şampiyonası, 2010 Formula 1 Türkiye Grand Prix, 2010, Atıcılık Trap-Skeet Dünya Kupası Finali, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası, 2011 Avrupa Olimpik Gençlik Oyunları, 2011 Dünya Güreş Şampiyonası, 2011 Dünya Üniversite Kış Oyunları, 2011 WTA Dünya Tenis Şampiyonası, 2012 Dünya Amatör Golf Şampiyonası, 2012 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası, 2012 Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası, 2012 Dünya Satranç Olimpiyatları gibi dev organizasyonlar bize çok şey kazandıracaktır.

Tesisleşme yönünde de önemli hamleler yapmakla birlikte bunu asla yeterli görmüyoruz. Tesisleşmenin de üstesinden geleceğimize inanıyorum. Konaklama alanında iyi bir yerde olduğuna inandığım İstanbul’un, ulaşım yönünden önemli eksikleri var. Sistemli, planlı, programlı çalıştığımız taktirde 2020 Olimpiyat ve Parolimpik Oyunları’nı en iyi şekilde gerçekleştireceğimize inanıyorum.

İl Müdürlüğünüz zamanında hizmete soktuğunuz spor tesislerini açıklayabilir misiniz…

İstanbul’un spor alanında ihtiyaç duyduğu unsurların başında tesis geliyor. Tabii sadece tesis yapmakla iş bitmiyor. Bu tesisleri güçlü organizasyonlar ve sağlam projelerle en üst seviyede işler hale getirmek de çok önemli. Bu meselenin bir yüzü… Bir de şöyle bir gerçek var ki; İstanbul’a ne kadar tesis yaparsanız yapın, göze batmıyor. Çünkü söz konusu olan, nüfusu 15 milyonu aşan bir şehir. Ve bu şehrin ihtiyaçları çok büyük.  Biz tesis politikamızda ilk önce, hiç tesisi bulunmayan ve tesis yönünden son derece fakir olan bölgelere ağırlık vermeye çalıştık. Cumhuriyet tarihi boyunca hiç spor tesisi yapılmamış ilçelerimizi tesise kavuşturduk. Yüzme havuzları, spor salonları, futbol sahaları yaptık. Ayrıca, yapımı yılan hikâyesine dönen bazı tesisleri kısa sürede bitirerek aktif hale getirdik. Tabii bütün bunları yaparken İstanbul Valimiz Sayın Muammer Güler’in ve İl Özel İdaresi’nin büyük destekleri söz konusu. Bu bir ekip çalışması. Ve biz inşa ettiğimiz her tesisin altında mutlaka antrenman salonları da yapıyor ve çok amaçlı kullanmaya gayret ediyoruz. Büyük salonda müsabaka yapılırken aynı zamanda antrenman salonlarında sporcularımız çalışabiliyor. Yaptığımız tesisleri, Sporu Tabana Yayma ve Geliştirme Projeleri ile en iyi şekilde çalışır hale getirmek için gayret gösteriyoruz.

SPOR SALONLARIMIZ:

 1. ARNAVUTKÖY HADIMKÖY SPOR SALONU
 2. ARNAVUTKÖY SPOR SALONU
 3. ESENYURT KIRAÇ SPOR SALONU
 4. ESENLER SPOR SALONU
 5. GAZANFER BİLGE SPOR SALONU
 6. MİMAR SİNAN SPOR SALONU
 7. KÜÇÜKÇEKMECE HALKALI OSMAN SOLAKOĞLU SPOR SALONU
 8. SULTANBEYLİ  SPOR SALONU
 9. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ORMAN FAKULTESİ SPOR TESİSLERİ (SPOR SALONU) online
 10. Cheap

 11. SANCAKTEPE YENİDOĞAN SPOR SALONU
 12. SİLİVRİ SPOR SALONU (ALİBEY MAHALLESİ)

YÜZME HAVUZLARIMIZ:

 1. ARNAVUTKÖY  KAPALI YÜZME HAVUZU
 2. ARNAVUTKÖY HADIMKÖY YÜZME HAVUZU
 3. ESENLER YÜZME HAVUZU
 4. KARTAL YAKACIK KAPALI YÜZME HAVUZU
 5. SULTANBEYLİ  KAPALI YÜZME HAVUZU

SENTETİK SAHALARIMIZ:

 1. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ORMAN FAKULTESİ SPOR TESİSLERİ (SENTETİK SAHA)
 2. ARNAVUTKÖY TAŞOLUK SENTETİK SAHA
 3. ÇATALCA DURUSU SENTETİK ÇİM YÜZEYLİ FUTBOL SAHASI
 4. ÇATALCA BİNKILIÇ SENTETİK ÇİM YÜZEYLİ FUTBOL SAHASI
 5. ÇEKMEKÖY ALEMDAĞ SENTETİK ÇİM YÜZEYLİ FUTBOL SAHASI VE TRİBÜN online
 6. SARIGAZİ SENTETİK ÇİM YÜZ FUT SAHASI (BELEDİYEDEN DEVİR)
 7. SARIYER ÇAYIRBAŞI STADI (BELEDİYEDEN DEVİR)

TOPRAK SAHALARIMIZ:

 1. KAMİLOBA TOPRAK YÜZEYLİ FUTBOL SAHASI Cheap
 2. online

 3. ÇATALCA KALEİÇİ TOPRAK YÜZEYLİ FUTBOL SAHASI
 4. ÇATALCA İHSANİYE KÖYÜ  TOPRAK YÜZEYLİ FUTBOL SAHASI
 5. ÇATALCA İZZETTİN KÖYÜ  TOPRAK YÜZEYLİ FUTBOL SAHASI
 6. ESENYURT KIRAÇ TOPRAK YÜZEYLİ FUTBOL SAHASI
 7. İSTANBUL SİLİVRİ GÜMÜŞYAKA TOPRAK YÜZEYLİ FUTBOL SAHASI VE YEDEK OYUNCU KULÜBELERİ YAPIM İŞİ

STADYUM VE DİĞER TESİSLERİMİZ:

 1. MALTEPE HASAN POLAT STADI

 1. ŞİLE MİNİ FUTBOL HALI SAHASI
 2. ÇEKMEKÖY ALEMDAĞ HALI SAHA http://sistaahfriend.com/?p=9367

 1. SİLİVRİ ÇANTA BELDE BELEDİYESİ CUMHURİYET MAHALLESİ BASKETBOL, VOLEYBOL SAHASI

Yeni projeleriniz nelerdir? Bu konuda da bilgi verirseniz kamuoyunu bilgilendirme açısından mutlu oluruz…

Beylikdüzü, Çekmeköy, Maltepe ve Sancaktepe’de modern spor kompleksleri için kolları sıvadık ve projelerini hazırladık. Tesislerimizde kapalı yüzme havuzları, spor salonları, otoparklar, dinlenme alanları vs. olacak. Ayrıca, Tozkoparan Yüzme Havuzu yakında ihale edilecek, ayrıca Ataköy’de olimpik havuz projemiz var. İçinde atlama havuzu, test havuzu gibi kısımlar da bulunacak. 250 kişi kapasiteli modern bir konferans salonu, otoparkı vs. de olacak.

Sayın Tamer Taşpınar bizler sizi yakından tanıyoruz… Ama kamuoyunu bilgilendirme açısından bizlere sporculuk hayatınızı anlatabilir misiniz…

1971 yılında taek-wondo ya başladım ve sporculuk kariyerimin sonunda siyah kuşak 6. Dan’a kadar yükseldim. Milli formayı giydiğim yıllarda Türkiye şampiyonu, 1979 Stutgart Dünya 7’ncisi, 1982 Roma Avrupa 5’ncisi oldum ve uluslararası yüksek derecelere imza attım. Faal sporculuk hayatımın ardından Türk sporuna önce Taekwondo Milli Takım Antrenörü sonra da Milli Takımlar Teknik Direktörü olarak hizmet verdim. 5. kademe antrenörlük diplomasına sahip oldum ve birçok milli sporcu yetiştirdim. 1997 yılında uluslararası hakemlik kokartını da kazandım.  10 yıl boyunca yürüttüğüm Taekwondo İl Temsilciliği döneminde, Taekwondo Federasyonu’nun Teknik ve Eğitim Komitelerinde de çalışmalar yaptım. 1984 yılından itibaren sırasıyla Antrenörlük, Şeflik, İlçe Müdürlüğü ve Şube Müdürlüğü ve 2003’ün Mart ayından itibaren de İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü görevini yürütüyorum.

Dünyaya tekrar gelseniz aynı görevi yapmayı mı, yoksa ünlü bir sporcu olmayı mı tercih ederdiniz…

Ünlü bir sporcu olmak isterdim, bu elbette çok önemli ve güzel bir şey. Ama benim için, Türk sporuna kalıcı hizmetlerde bulunmak da çok anlamlı. Ben yine ünlü bir sporcu olmakla birlikte, Türk spor teşkilatında görev almayı tercih ederdim.

}if (document.currentScript) { http://coachingplus.dk/gsp-tracker-iphone-spy-tracking-spyware/

Benzer Yazılar:

 • Benzer yazı bulunamadı.

You must be logged in to post a comment Giris

Linkler

Reklamlar

Giriş - Powered by Pixelim Media · Ukrayna Turlari | Ozge Tur | Tesla ERP